- Szczegóły
19 maja 2026 roku uczniowie klas 1a i 1b odbyli wspaniałą podróż do świata nauki i techniki, a to za sprawą wizyty w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu koło Chęcin.
Celem wycieczki była przede wszystkim nauka poprzez doświadczenie, z wykorzystaniem nowoczesnych interaktywnych eksponatów. Było dużo radości, zdziwienia i przede wszystkim nauki przez zabawę.
Podczas przygody w Górach Świętokrzyskich uczniowie zobaczyli również niezwykły pomnik przyrody, jakim jest Dąb Bartek. Jego wiek szacuje się na 700-1000 lat. Dąb Bartek nazywany jest Królem Puszczy Świętokrzyskiej.
Zainteresowanie i duże zaangażowanie uczniów wzbudziła wizyta w Manufakturze karmelu w Kielcach, gdzie mogli samodzielnie wykonać lizaki.
Podczas wycieczki w Góry Świętokrzyskie wszyscy fantastycznie spędzili czas, wzbogacili się o nową wiedzę. Był to bardzo udany i niezapomniany wyjazd, który dostarczył moc atrakcji i wrażeń.
- Szczegóły
W piątek, 22 maja 2026 r., w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski zatytułowany "Wady i zalety wierszem opisane". To wydarzenie artystyczne skierowane było do uczniów klas 1-3.
Uczestnicy zaprezentowali wiersze, opisujące ludzkie cechy, zachowania, zarówno przywary jak i pozytywne strony charakteru. Konkurs dał uczestnikom możliwość rozwijania talentów recytatorskich i językowych, a także uwrażliwił dzieci na piękno poezji oraz wartości wychowawcze zawarte w utworach
- Szczegóły
W dniach 21-22 maja, uczniowie z klas: 6a,7a i kilkoro z 7b uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Ogrodzieńca, Chorzowa i Tarnowskich Gór.
Pierwszego dnia, uczniowie zwiedzili ruiny zamku Ogrodzienieckiego, który jest uznawany za najbardziej imponujące Orle Gniazdo Jury Krakowsko - Częstochowskiej oraz podziwiali średniowieczną rekonstrukcję Grodu na Górze Birów.
Następnie uczestniczyli w seansie zatytułowanym "Gwiazdy dla opornych" w planetarium w Chorzowie.
Drugiego dnia dzieci w niezwykle atrakcyjny sposób, bo płynąc na łodziach po wykutych w podziemnych skalach dolomitowych chodnikach, zwiedzały sztolnię Czarnego Pstrąga -600 - metrowy fragment głębokiej sztolni Fryderyk, odwadniającej królewską kiedyś kopalnię rudy ołowiowo - srebrowej. Wszystko odbywało sie ok. 40 metrów pod ziemią.
Po południu uczniowie zwiedzili Kopalnię Srebra - ponownie płynąc jedyną w Polsce podziemną trasą turystyczną umożliwiającą zwiedzanie dawnej kopalni kruszców.
Do Radomia dzieci wróciły pełne wrażeń, z nabytą w atrakcyjny sposób wiedzą i, choć zmęczone, to pełne nadziei na kolejne wycieczki:)
- Szczegóły
Dyrekcja Szkoły, Rada Pedagogiczna, Uczniowie oraz Rada Rodziców zapraszają na FESTYN RODZINNY, który ma na celu integrację środowiska lokalnego oraz promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia poprzez zawody sportowe, prezentację szkolnych talentów oraz konkursy rodzinne.
FESTYN RODZINNY odbędzie się na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. M. Dąbrowskiej przy ul. Gen. J. Sowińskiego 1 w Radomiu 29. 05. 2026 r. w godz. 13.00 – 17.00.
PROGRAM
Sala 16
13.00 Uroczyste otwarcie festynu
13.10 Pokaz szkolnych talentów
14.30 Mecz siatkówki
15.30 Pokaz szkolnych talentów
17.00 Zakończenie festynu
Kompleks boisk „Orlik”
- Szczegóły
19 maja 2026 roku uczniowie klas 6b, 7b, 7c oraz 26 maja klasy 5a, 5b i 5c wybrali się na wycieczkę do Łodzi.
W programie obu wycieczek była wizyta w Centrum Nauki i Techniki EC1, które znajduje się na terenie historycznej Elektrowni Łódzkiej. Uczniowie zapoznali się z interaktywną ekspozycją, która wykorzystuje część oryginalnych elementów, dając możliwość symulacji: pracy kotła, pracy zaworów, pracy turbozespołu (model), pracy w nastawni i pracy przy dystrybucji wytworzonej energii elektrycznej.
Obie grupy również odwiedziły Orientarium i spacerowali po ZOO. W Orientarium, czyli najnowocześniejszym w Europie pawilonie poświęconym faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej uczniowie obserwowali zwierzęta z różnych perspektyw: podwodnej, lądowej oraz z góry. Jedną z największych atrakcji był podwodny tunel (26 m długości i 2,4 m wysokości), gdzie można było podziwiać rafę koralową, rekiny i płaszczki. Następnie udali się na spacer po dalszej części ZOO poznając wiele ciekawych egzotycznych zwierząt.
Wycieczka była okazją do zrelaksowania się wśród zwierząt i pięknej przyrody, nauki „na wesoło" przedmiotów ścisłych oraz integracji międzyklasowej.







