19 maja 2026 roku uczniowie klas 1a i 1b odbyli wspaniałą podróż do świata nauki i techniki, a to za sprawą wizyty w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu koło Chęcin.
Celem wycieczki była przede wszystkim nauka poprzez doświadczenie, z wykorzystaniem nowoczesnych interaktywnych eksponatów. Było dużo radości, zdziwienia i przede wszystkim nauki przez zabawę.

Podczas przygody w Górach Świętokrzyskich uczniowie zobaczyli również niezwykły pomnik przyrody, jakim jest Dąb Bartek. Jego wiek szacuje się na 700-1000 lat. Dąb Bartek nazywany jest Królem Puszczy Świętokrzyskiej.

Zainteresowanie i duże zaangażowanie uczniów wzbudziła wizyta w Manufakturze karmelu w Kielcach, gdzie mogli samodzielnie wykonać lizaki.

Podczas wycieczki w Góry Świętokrzyskie wszyscy fantastycznie spędzili czas, wzbogacili się o nową wiedzę. Był to bardzo udany i niezapomniany wyjazd, który dostarczył moc atrakcji i wrażeń.

Relacja foto...

 

W piątek, 22 maja 2026 r., w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski zatytułowany "Wady i zalety wierszem opisane". To wydarzenie artystyczne skierowane było do uczniów klas 1-3.
Uczestnicy zaprezentowali wiersze, opisujące ludzkie cechy, zachowania, zarówno przywary jak i pozytywne strony charakteru. Konkurs dał uczestnikom możliwość rozwijania talentów recytatorskich i językowych, a także uwrażliwił dzieci na piękno poezji oraz wartości wychowawcze zawarte w utworach

W dniach 21-22 maja, uczniowie z klas: 6a,7a i kilkoro z 7b uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Ogrodzieńca, Chorzowa i Tarnowskich Gór.

Pierwszego dnia, uczniowie zwiedzili ruiny zamku Ogrodzienieckiego, który jest uznawany za najbardziej imponujące Orle Gniazdo Jury Krakowsko - Częstochowskiej oraz podziwiali średniowieczną rekonstrukcję Grodu na Górze Birów.

Następnie uczestniczyli w seansie zatytułowanym "Gwiazdy dla opornych" w planetarium w Chorzowie.

Drugiego dnia dzieci w niezwykle atrakcyjny sposób, bo płynąc na łodziach po wykutych w podziemnych skalach dolomitowych chodnikach, zwiedzały sztolnię Czarnego Pstrąga -600 - metrowy fragment głębokiej sztolni Fryderyk, odwadniającej królewską kiedyś kopalnię rudy ołowiowo - srebrowej. Wszystko odbywało sie ok. 40 metrów pod ziemią.

Po południu uczniowie zwiedzili Kopalnię Srebra - ponownie płynąc jedyną w Polsce podziemną trasą turystyczną umożliwiającą zwiedzanie dawnej kopalni kruszców.

Do Radomia dzieci wróciły pełne wrażeń, z nabytą w atrakcyjny sposób wiedzą i, choć zmęczone, to pełne nadziei na kolejne wycieczki:)

Relacja foto...

Dyrekcja Szkoły, Rada Pedagogiczna, Uczniowie oraz Rada Rodziców zapraszają na FESTYN RODZINNY, który ma na celu integrację środowiska lokalnego oraz promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia poprzez zawody sportowe, prezentację szkolnych talentów oraz konkursy rodzinne.

FESTYN RODZINNY odbędzie się na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. M. Dąbrowskiej przy ul. Gen. J. Sowińskiego 1 w Radomiu 29. 05. 2026 r. w godz. 13.00 – 17.00.

PROGRAM

Sala 16

13.00 Uroczyste otwarcie festynu

13.10 Pokaz szkolnych talentów

14.30 Mecz siatkówki

15.30 Pokaz szkolnych talentów

17.00 Zakończenie festynu

Kompleks boisk „Orlik”

19 maja 2026 roku uczniowie klas 6b, 7b, 7c oraz 26 maja klasy 5a, 5b i 5c wybrali się na wycieczkę do Łodzi.

W programie obu wycieczek była wizyta w Centrum Nauki i Techniki EC1, które znajduje się na terenie historycznej Elektrowni Łódzkiej. Uczniowie zapoznali się z interaktywną ekspozycją, która wykorzystuje część oryginalnych elementów, dając możliwość symulacji: pracy kotła, pracy zaworów, pracy turbozespołu (model), pracy w nastawni i pracy przy dystrybucji wytworzonej energii elektrycznej.

Obie grupy również odwiedziły Orientarium i spacerowali po ZOO. W Orientarium, czyli najnowocześniejszym w Europie pawilonie poświęconym faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej uczniowie obserwowali zwierzęta z różnych perspektyw: podwodnej, lądowej oraz z góry. Jedną z największych atrakcji był podwodny tunel (26 m długości i 2,4 m wysokości), gdzie można było podziwiać rafę koralową, rekiny i płaszczki. Następnie udali się na spacer po dalszej części ZOO poznając wiele ciekawych egzotycznych zwierząt.

Wycieczka była okazją do zrelaksowania się wśród zwierząt i pięknej przyrody, nauki „na wesoło" przedmiotów ścisłych oraz integracji międzyklasowej.

Relacja foto…